D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Jiyan Aytek

Blogger @ Medianova

Jiyan Aytek

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Selamlar, Jiyan ben! 👧🏼

Yapılacaklar listesini cebinden hiç çıkarmayan kız varya o benim!

Medium’da teknik ve günlük konularda blog postlar paylaşıyorum. Yeni yerler keşfetmek ve fotoğraf çekmek muazzam! Müziği, Sinebu’da festival filmlerini izlemeyi, söyleşilere katılmayı, yazmayı ve okumayı seviyorum. En çok da yol arkadaşımı seviyorum. Yol arkadaşı olan ukulelesine ‘Kuki’ ismini veren İstanbul’da Bilgisayar Mühendisliği okuyan son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda yaz stajımı yaptığım Medianova şirketinde part time olarak çalışmaya devam ediyorum. 2010 senesinde Avrupa Birliği Bilgi yarışması sayesinde ilk kez yurt dışı deneyimine sahip olduğumdan beri iskandinav ülkelerinden birinde doğası yeşilliği bol ve sosyal bir ülkede bulunmak istiyorum.

Yazmak mühim şey illa ki bunun için bol okumak, bol izlemek, bol dinlemek lazım güzel kalpli insanlar bilesiniz.

Nobazaj da neyin nesi? Lise son sınıf öğrencisiyken yakın arkadaşımla biyoloji öğretmenimiz yazıştıklarımızı anlamasın diye kendi aramızda İja Voloca diye bir dil oluşturmuştuk. Sadece bizim anladığımız bir harf sisteminden oluşuyor. Nerden geliyor ya bu nobazaj diyenler sıkı durun açıklıyorum :
“Jiyan’ın ija voloca alfabesine göre karşılığı!“
Bir nevi şimdilerin kriptolojisi diyebiliriz 🔐

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Evde çalışırken işletim sistemi olarak Windows 10 yüklü kendi bilgisayarım olan Dell-Inspiron15 5000 Series modelini kullanıyorum . Telefonum iPhone 7+. Powerbank olarak Cellular Line markasını kullanıyorum. Mouse olmadan yapmadığımdan dolayı marka olarak Logitech kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Anlık mesajlaşma için Telegram ve Slack kullanıyorum ayrıca gayet memnunum. Yapılacaklarımın listesini todoist’ten takip ediyorum. Vize zamanları grup halinde çalışmak için Discord, şirket içi toplantılarda Zoom kullanıyorum. Projelerin kaynak kodlarını inceleyebilmek için Github kullanıyorum. Online eğitimlerimi Udemy veya Coursera’dan izliyorum. Cv düzenlemek için veya ortaklaşa yazılması gereken yazılarda online olarak Overleaf, müzik dinlemek için Spotify , şirket içerisinde iş takibi için Jira platformunu kullanıyorum.

Görseller için Unsplash kullanıyorum. Maillerimi Gmail ve Outlook üzerinden takip ediyorum. Okuldaki ödev ve proje takiplerini Google Classroom platformu üzerinden bakıyorum. Grup halinde yapılan projelerimizde belirlenen makaleleri paylaşmak veya yeni makaleler okumak için Mendeley’i kullanmaya başladım.

Mobil uygulama yazılımları olarak Keybase, Twitterin yanı sıra İstanbul’da otobüs saatlerini takip edebilmek için Mobiett, yol tarifi için de Moovit’i tercih ediyorum.

📍Ukulelemin akorlarını düzenlemek için Tunefor Ukulele vazgeçilmezim.📝

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Müzik benim için günümün güzel geçmesini etkileyen özel bir şey. Bizi müziğin tınılarının iyileştireceğine inanıyorum. Çoğu zaman jazz müzik dinlemeyi tercih ediyorum.

Çalışırken genelde konsantrasyon arttırıcı müzikler veya sözleri olmayan tınılarının benim odak noktamı bozmamasına dikkat ediyorum.
Şu aralar çok sık dinlediğim Trio Mara ve Farid Farjad dinleme listelerine linkten bakabilirsiniz.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Müziğin olmadığı bir çalışma ortamı olmamalı. Digital nomad olarak çalışmak çok eğlenceli hayal bence. İstediğim şehirde internetin olduğu herhangi doga ile denizin birleştiği yerde olursa temiz havada çalışmak sadece havalar güzelken mümkün olacaktır. Kışları da manzara olarak remote çalıştığımda gökyüzünü görebilmek içimi rahatlatacaktır. Bir de karavanım olursa tadından yenmez tabi.Hem böylece birçok yer görüp insanlara anlatmak için vlog çekme imkanım kolaylaşır. Bir taş ile kaç kuş kim bilir 🤗

Şu sıralar okuduğum kitaptan bir söz ile şimdilik konuşmayı sonlandırıyorum.

“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, insanlar ne der diye düşünmeden yazın”

Şimdilik hoşçakalın , sevgiyle kalın.