D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Okan Davut

Yazılım Mühendisi @ VeriPark

Okan Davut

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba. Ben Okan. 3 aylık yazılım mühendisiyim. İzmir’ de yaşıyorum. Y kuşağını sonlarından yakalayanlardan olduğumdan bilgisayar ile tanışıklığımız çok eskiye dayanmıyor. Ama buna rağmen benim de ilk bilgisayarım tüplüydü. Monitörü kasasıyla beraber benden büyük oluyordu. İçinde de Windows Vista vardı. Evet Vista. Buna rağmen yılmadım. Oyunlarla başlayan bilgisayar serüveni lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçmemle beraber tam anlamıyla meslek aşkına dönüşmeye başladı. Yazılım derslerine başlamamızla beraber bu mesleği yapacağıma karar verdim. Lisede farklı diller üzerine eğitim aldım Sonrasında İzmir’in yakınında bulunan Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi Yazılım mühendisliği bölümünü kazandım.

Bu bölümü kazanmamla beraber artık tam anlamıyla yazılım dünyasının içine dalmış oldum. Okulda yaptığımız projelere ek olarak kendim projeler yapmaya başladım. Hocalarımdan destek aldım. Beraber projeler yaptık. Yarışmalara katıldık.

Üniversitenin son 1 buçuk yılında ise Dokuz Eylül Teknopark’da Cicimeze Gıda firmasında Yazılım Geliştirici olarak görev aldım. Mezeleri gerçekten güzeldi.

Üniversite son döneminde ise 4 aylık stajımı Logo Yazılım’da yaptıktan sonra VeriPark’da işe başladım. 2 aydır Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum.

Bunların yanında bir Youtube kanalım var. Yazılım, otomobil, teknoloji konularında videolar üretmeye çalışıyorum.

Yazılım dışında otomobilleri ve otomobille uğraşmayı çok seviyorum.

Bunun yanı sıra herkes deniz kum güneş temalı tatilleri sevse ben tam tersine iç anadolu da bir köyde kafa dinlemeyi daha çok seviyorum. Son olarak da aktif tutmaya çalıştığım bir blogum var.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışırken Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorum. Geliştirmelerimin hepsi .NET tarafında. Ancak evde 13.3 inc. bir Macbook Air bilgisayarım var. Hafif, zarif ve hızlı bir bilgisayar olduğu için Air tercih ettim. Telefon olarak iPhone SE kullanıyorum. Küçük, hafif ve donanım olarak iyi olması benim için yeterli oluyor. Xiaomi Mi Band 2 akıllı bilekliği kullanıyorum. Şarj anlamında beni çok memnun ediyor. Xiaomi Yi aksiyon kamerasını Youtube videoları kaydetmek için kullanıyorum. Kulaklık olarak JBL T450BT Wireless Kulaklık kullanıyorum. Kolay taşınabilir olması ve ses açısından güzel olması benim için yeterli oluyor. Donanımlarım genel anlamda bu şekilde.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

İşyerinde Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorum. Vaktimin neredeyse yüzde 80‘ini Visual Studio ile geçiriyorum. Geri kalan yüzde 20’lik vakit ise SQL Server da geçiyor diyebilirim. Visual Studio için ReSharper eklentisi çok işime yarıyor. Ancak evde kullandığım bilgisayar MacOS işletim sistemine sahip ve gerçekten çok güzel , kullanması keyifli. Kişisel olarak uğraştığım projelerde Visual Studio Code kullanıyorum. Bu sıralar Vue.js öğrenmeye ve projeler yapmaya başladım. İlgilenenler için projelerimi Github üzerinde paylaşıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Müzik dinlerken kulağıma hoş gelmesi benim için yeterli bir filtre. Çok ilginç gelebilir belki ancak iç anadolu türkülerini dinlerken daha verimli kod yazdığıma inanıyorum. Arada oyun havasına da kaçıyor, halay çeker gibi kod yazmak çok eğlenceli tavsiye ederim :) Bunun tam tersine bazen de Iron Maiden açıp kod yazıyorum. Tam olarak müzik zevkim net değil. Ancak Spotify’de kendi oluşturduğum listelerim var ve bu listeler kod yazarken, araba kullanırken, yolculuk gibi farklı durumlara özel hazırladığım listeler. Genel olarak bu listeleri dinliyorum.

İlgilenen olursa : https://open.spotify.com/user/mrokt38

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Doğayı çok sevdiğim için bir ormanın orta yeri veya denize bakan bir pencere kenarı çok güzel olurdu diye düşünüyorum. Malum İzmir çok sıcak, pardon nem çok nem o yüzde işler bitince serin sulara atlamak çok güzel olacaktır :) Bunun yanı sıra çift monitör ile çalışmayı çok sevdiğim için 2 adet kaliteli monitör ile çalışmak da benim açımdan verimli olacaktır. Bir de mümkünse evime yakın olması da iyi olur.