D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Şahin Abut

Digital Product Designer @ IHS Teknoloji

Şahin Abut

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Selam, ben Şahin. IHS Teknoloji’de UI-UX tasarımcısı olarak çalışıyorum.

Geçmişten bahsetmek gerekirse, ilk evime bilgisayarı aldığım 2007 senesinde bir gün FIFA oynuyordum. Sonra sıkıldığımı ve vaktimin boşa geçtiğini farkederek bilgisayarı kurcalamaya başladım ve Microsoft Front-Page’i gördüm. Onu açtım ve orada hazır şablonlardan siteler yapmaya çalışıyordum.

O şablonlarda bulunan bannerları düzenlemem gerekiyordu ama nasıl yapılıyordu bilmiyordum. Macromedia Fireworks 8.0’ı keşfettim ve orada düzenlemeler yapmaya başlamıştım. Ve yine baktım ki, Photoshop denen bir araç varmış, harika şeyler yapılıyor falan. Bunu nereden edinebilirim diye düşünürken yakın bir arkadaşım bana Adobe Photoshop CS2 CD’sini 5 liraya verdi, hiç unutmam :)

Ben onunla bir şeyler yapmaya, kendimi geliştirmeye başladım.

DodoCreative’de Yasir Buğra Eryılmaz‘ın yanında çalışmaya başladım. Sektöre ilk adımda ondan baya ilham aldım. Sonrasında BoonWater isimli bir firmaya geçtim, o da aslında DodoCreative’ın çalışmaları tamamlayıp o şirketin reklam departmanı gibi bir şey olmasıyla oldu. Sonra kısa süreli evime yakın bir dijital ajansta çalıştım.

Bu dönemlerde kilolardan kurtulmak, sağlıklı bir hayata geçmek için arayışlar yapıyordum, sanırım çekirdekten yetişmeyi sevme huyum var. Bir spor salonuna kaydolmaya giderken çok aşırı sesler falan duyunca eve geri döndüm ve internetten dumbell siparişi verdim. Hemen ardından Genç ve Fit isimli ekip ile tanıştım, onların programlarını takip edip baya bir kilo vermeyi sağladım, sonra aramızdaki samimiyet ilerleyince web projelerini ve logolarını yeniden tasarladım.

Şu anda ise, IHS Teknoloji’de bankacılıkta yaygın olan Fraud Prevention ve bir E-mail Marketing projesi üzerinde aktif olarak çalışıyorum. Hayatımda, yoğun bir şekilde son kullanıcıyı düşünerek çalıştığım yer burasıdır. Birçok problemle, sıkıntıyla karşılaştım ve bunlar bana çok faydalı şekilde dönüyor. Yani, daha yeni başlıyorum :)

Sağlıklı beslenme gibi konularda da bilgi ve tecrübelerim birazcık var, takip ettiğim kaynaklar oluyor. Hatta “fit yemekler” adı altında birkaç şey denemişliğim de oldu. Şu aralar İnsan - Bilgisayar Etkileşimi konusuna merak salmış durumdayım, aynı zamanda karakalem dersleri alıyorum. Çılgınlar gibi illüstrasyon yapmak istiyorum :) Son zamanlarda da yan projeler olarak yakın tanıdığım bir geliştirici ile mobil uygulamalar yapmaya başladık. Hem eğlence, hem gelişme anlamında bana fayda sağlıyor.

Anadolu Üniversitesi, Medya ve İletişim bölümünü okuyorum.

Bildiklerimi insanlarla paylaşmaya, bilgi ve tecrübe sahibi insanlardan da bir şeyler duymayı çok seviyorum. O nedenle Çalışma Masam’daki neredeyse her röportaja mutlaka bakmaya çalışıyorum.

İşim gücüm neler diye bakmak isterseniz Dribbble’a geçebilirsiniz.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Ofisteki çalışma masamda 27” 5K Apple iMac kullanıyorum. Kişisel olarakta 2015 model MacBook Pro, 15” kullanıyorum. Telefon olarak LG G5 kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Tasarım işlerimde Adobe Illustrator, Sketch, Adobe XD ve ara sıra Photoshop kullanıyorum. Tasarımlardaki bazı noktaları anlatabilmek için MarvelApp, Principle ve henüz öğrenmeye çalıştığım Framer’ı kullanıyorum.

Tasarımı kod yazan arkadaşlara paslamak için Zeplin ve Marvel’ın HandOff uygulamalasını kullanıyorum.

Günlük olarak tarayıcımda ise, gördüğüm her şeyi kaydetmek için Raindrop, bazı linkleri arkadaşlarımla paylaşmak için Point, dünyada neler oluyor bitiyor bunları görmek için Panda, çalışırken odaklanmak için Marinara - Pomodoro kullanıyorum.

İş takibi için Trello kullanıyorum, dosyaları tutmak için Dropbox. Not tutmak için Evernote kullanıyorum ama yakında NottApp isimli kendi not uygulamamızı çıkaracağız.

Olmazsa olmaz, müzik için Spotify kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Bununla ilgili gelir-geçer bir tercihim yok açıkçası, hoşuma giden her şeyi dinliyorum ancak istatistik çıkarsak en çok dinlediğim müzik türleri elektro, chill out, pop ve R&B olur muhtemelen.

İskandinav topraklarından çıkan R&B sanatçılarının işlerini çok beğeniyorum, hatta bununla ilgili bir playlistimi de paylaşabilirim.

Unutmadan, Hiss-i Elektro’da da güzel şeyler düşüyor :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hani derler ya, "Bana mutluluğun resmini yapabilir misin?" sanırım buna benzer olarak size bu konuda fotoğraf verip derdimi görselle destekleyebilirim :)

Azıcıkta anlatayım, hayalim kuzey avrupaya yerleşip minimal ve yüksek tavan olan bir evde bir firmaya uzaktan çalışıyor olmak. İşe giriş çıkış saatlerimin çok önemli olmadığı, önemli olanın içteki potansiyelin açığa vurması olan, hobilerime vakit ayırabileceğim bir yaşam ve çalışma ortamı istiyorum. Soğuğu da severim.